Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gaudenzio Bonfigli, O.F.M. †

Deceased

Apostolic Delegate to Egypt, Arab Republic of

Titular Archbishop of Cabasa


Events

DateAgeEventTitle
6 Mar 1831BornMatelica
1846¹14.8ProfessedMember of Order of Friars Minor
1853¹21.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
19 Aug 188150.5AppointedAuxiliary Bishop of Alep [Beroea, Halab], Syria
19 Aug 188150.5AppointedTitular Bishop of Casius
13 Nov 188150.7Ordained BishopTitular Bishop of Casius
19 Aug 189059.5AppointedApostolic Delegate to Syria
19 Aug 189059.5AppointedTitular Archbishop of Cabasa
25 Feb 189665.0AppointedApostolic Delegate to Egypt, Arab Republic of
6 Apr 190473.1DiedApostolic Delegate to Egypt, Arab Republic of

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Gaudenzio Bonfigli:
Archbishop Gaudenzio Bonfigli O.F.M. (born , died ) Apostolic Delegate of Egypt, Arab Republic of

  • a priest for 51.3 years
  • a bishop for 22.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b/c2+: CB
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 105, Additions/Corrections (back)
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 165, and Page 189

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013