Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pasquale Appodia

Deceased

Auxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}

Titular Bishop of Capitolias


Events

DateAgeEventTitle
25 Jan 1834BornSubiaco
13 Feb 189157.1AppointedAuxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
13 Feb 189157.1AppointedTitular Bishop of Capitolias
8 Mar 189157.1Ordained BishopTitular Bishop of Capitolias
7 Nov 190167.8DiedAuxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine

MicroData Summary for Pasquale Appodia:
Bishop Pasquale Appodia (born , died ) Auxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}

  • a bishop for 10.7 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 179

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013