Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francesco Boccapaduli

Deceased

Bishop Emeritus of CittÓ di Castello

Titular Archbishop of Athenae


Events

DateAgeEventTitle
3 Apr 1600BornRoma
1623¹22.7Ordained PriestPriest
13 Sep 163838.4AppointedBishop of Valva, Italy
13 Sep 163838.4AppointedBishop of Sulmona, Italy
21 Sep 163838.5Ordained BishopBishop of Valva, Italy
6 May 164747.1AppointedBishop of CittÓ di Castello, Italy
12 Sep 164747.4AppointedApostolic Nuncio to Switzerland
165251.7ResignedApostolic Nuncio to Switzerland
1 Oct 167272.5ResignedBishop of CittÓ di Castello, Italy
15 Jul 167575.3AppointedTitular Archbishop of Athenae
23 Nov 168080.6DiedBishop Emeritus of CittÓ di Castello, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Francesco Boccapaduli:
Archbishop Francesco Boccapaduli (born , died ) Bishop Emeritus of CittÓ di Castello

  • a priest for 57.9 years
  • a bishop for 42.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Die Bisch÷fe der Deutschsprachigen Lńnder
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 5, Page 103
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 358, and Page 152
  • ob/c2+: Sacres Episcopaux a Rome de 1565 a 1662, Page 102, Number 616

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013