Catholic-Hierarchy DC

Bishop Rodolfo Fontiveros Beltran

Deceased

Bishop of San Fernando de La Union, Philippines


Events

DateAgeEventTitle
13 Nov 1948Born
15 Aug 197425.7Ordained DeaconDeacon of Tuguegarao, Philippines
25 Mar 197627.3Ordained PriestPriest of Tuguegarao, Philippines
18 Mar 200657.3AppointedVicar Apostolic of Bontoc-Lagawe, Philippines
18 Mar 200657.3AppointedTitular Bishop of Buffada
16 May 200657.5Ordained BishopTitular Bishop of Buffada
30 Oct 201263.9AppointedBishop of San Fernando de La Union, Philippines
17 Jun 201768.5DiedBishop of San Fernando de La Union, Philippines

MicroData Summary for Rodolfo Fontiveros Beltran
Bishop Rodolfo Fontiveros Beltran (born , died ) Bishop of San Fernando de La Union

EventPlace
Birth PlaceGattaran-Cagayan
Ordained BishopSt. Peter, Cathedral, Tuguegarao, Archdiocese of Tuguegarao
Death PlaceManila, Archdiocese of Manila

  • a priest for 41.2 years
  • a bishop for 11.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 18 Mar 2006
  • ob: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 185, Number 15,156
  • ab: Bollettino, 30 Oct 2012
  • d: CB, 17 Jun 2017
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 234, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast