Catholic-Hierarchy DC

Augustin Cardinal Bea, S.J. †

Deceased

President of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity

Cardinal-Deacon of San Saba


Events

DateAgeEventTitle
28 May 1881BornRiedböhringen, Germany
17 Apr 190422.9ProfessedMember of Society of Jesus
25 Aug 191231.2Ordained PriestPriest of Society of Jesus
15 Aug 191837.2Solemn ProfessedPriest of Society of Jesus
14 Dec 195978.5Elevated to Cardinal
17 Dec 195978.6AppointedCardinal-Deacon of San Saba
17 Jan 196078.6InstalledCardinal-Deacon of San Saba
6 Jun 196079.0AppointedPresident of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity
5 Apr 196280.9AppointedTitular Archbishop of Germania in Numidia
19 Apr 196280.9Ordained BishopTitular Archbishop of Germania in Numidia
19 Apr 196280.9ResignedTitular Archbishop of Germania in Numidia
3 Jan 196684.6ConfirmedPresident of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity
16 Nov 196887.5DiedPresident of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity

MicroData Summary for Augustin Bea:
Cardinal Augustin Bea S.J. (born , died ) President of Promoting Christian Unity

  • a priest for 56.2 years
  • a bishop for 6.6 years
  • a cardinal for 8.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 39
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013