Catholic-Hierarchy DC

Bishop Stefano Aurelio Bacciarini, S.d.C. †

Deceased

Apostolic Administrator of Lugano

Titular Bishop of Daulia


Events

DateAgeEventTitle
2 Nov 1873BornLavertezzo
12 Jun 189723.6Ordained PriestPriest of Lugano, Switzerland
24 Mar 190834.4ProfessedPriest of Congregation of Servants of Charity
1915¹41.2AppointedSuperior General of Congregation of Servants of Charity
12 Jan 191743.2AppointedApostolic Administrator of Lugano, Switzerland
12 Jan 191743.2AppointedTitular Bishop of Daulia
21 Jan 191743.2Ordained BishopTitular Bishop of Daulia
27 Jun 193561.7DiedApostolic Administrator of Lugano, Switzerland

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Stefano Aurelio Bacciarini:
Bishop Stefano Aurelio Bacciarini S.d.C. (born , died ) Apostolic Administrator of Lugano

  • a priest for 38.0 years
  • a bishop for 18.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • bd/op/ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 156, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1917, Number 4

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013