Catholic-Hierarchy DC

Bishop André Arcoverde de Albuquerque Cavalcanti

Deceased

Bishop Emeritus of Taubaté, Sao Paulo

Titular Bishop of Limnae


Events

DateAgeEventTitle
15 Dec 1878BornPesqueira
28 Oct 190425.9Ordained PriestPriest
1 May 192546.4AppointedBishop of Valença, Rio de Janeiro, Brazil
28 Oct 192546.9Ordained BishopBishop of Valença, Rio de Janeiro, Brazil
8 Aug 193657.6AppointedBishop of Taubaté, Sao Paulo, Brazil
8 Nov 194162.9ResignedBishop of Taubaté, Sao Paulo, Brazil
8 Nov 194162.9AppointedTitular Bishop of Limnae
20 Jun 195576.5DiedBishop Emeritus of Taubaté, Sao Paulo, Brazil

MicroData Summary for André Arcoverde de Albuquerque Cavalcanti:
Bishop André Arcoverde de Albuquerque Cavalcanti (born , died ) Bishop Emeritus of Taubaté

  • a priest for 50.6 years
  • a bishop for 29.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1925, Number 55

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013