Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Henri-Marie Amanton, O.P. †

Deceased

Apostolic Delegate Emeritus to Mesopotamia, Kurdistan, and Lesser Armenia, Iraq

Titular Archbishop of Theodosiopolis

Apostolic Administrator of Ispahan


Events

DateAgeEventTitle
21 Oct 1822Born
10 Mar 185734.3AppointedTitular Bishop of Arcadiopolis in Asia
10 Mar 185734.3AppointedApostolic Administrator of Ispahan, Iran
10 Mar 185734.3AppointedApostolic Administrator of Baghdad, Iraq
29 Mar 185734.4Ordained BishopTitular Bishop of Arcadiopolis in Asia
25 May 186037.5AppointedApostolic Delegate to Mesopotamia, Kurdistan, and Lesser Armenia, Iraq
11 Mar 186542.3AppointedTitular Archbishop of Theodosiopolis
27 Mar 186542.4ResignedApostolic Delegate to Mesopotamia, Kurdistan, and Lesser Armenia, Iraq
186643.1CeasedApostolic Administrator of Baghdad, Iraq
12 Oct 186946.9DiedApostolic Delegate Emeritus to Mesopotamia, Kurdistan, and Lesser Armenia, Iraq

MicroData Summary for Henri-Marie Amanton (VIAF: 254689503)
Archbishop Henri-Marie Amanton O.P. (born , died ) Apostolic Delegate Emeritus of Mesopotamia, Kurdistan, and Lesser Armenia

EventPlace
Birth PlaceVillers-les-Pots, France
Ordained BishopSte Sabine, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a bishop for 12.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 116, and Page 126
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 137, and Page 547
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1857, Number 13

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 13 Feb 2017