Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Marie-Laurent Trioche

Deceased

Archbishop of Baghdad


Events

DateAgeEventTitle
28 Feb 1801BornMarseille, France
14 Mar 183736.0AppointedBishop of Baghdad, Iraq
15 Aug 183736.4Ordained BishopBishop of Baghdad, Iraq
19 Sep 184847.5AppointedArchbishop of Baghdad, Iraq
28 Nov 188786.7DiedArchbishop of Baghdad, Iraq

MicroData Summary for Marie-Laurent Trioche:
Archbishop Marie-Laurent Trioche (born , died ) Archbishop of Baghdad

  • a bishop for 50.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 102

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015