Catholic-Hierarchy DC

Bishop Anton Akšamović

Deceased

Bishop Emeritus of Bosna (Djakovo) et Srijem

Titular Bishop of Augustopolis in Phrygia


Events

DateAgeEventTitle
27 May 1875BornGarčin
9 Jul 189924.1Ordained PriestPriest of Bosna (Djakovo) et Srijem, Croatia
22 Apr 192044.9AppointedBishop of Bosna (Djakovo) et Srijem, Croatia
29 Jun 192045.1Ordained BishopBishop of Bosna (Djakovo) et Srijem, Croatia
28 Mar 194266.8ResignedBishop of Bosna (Djakovo) et Srijem, Croatia
28 Mar 194266.8AppointedTitular Bishop of Augustopolis in Phrygia
7 Oct 195984.4DiedBishop Emeritus of Bosna (Djakovo) et Srijem, Croatia

MicroData Summary for Anton Akšamović:
Bishop Anton Akšamović (born , died ) Bishop Emeritus of Bosna (Djakovo) et Srijem

  • a priest for 60.2 years
  • a bishop for 39.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1920, Number 41
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 90

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013