Catholic-Hierarchy DC

Syrian Catholic Church

Recent Bishop Events


DateAgeEventBishopTitleCurrent Title
7 Jan 201646.8AppointedPaul Antoine NassifApostolic Exarch of Canada (Syrian)
46.8AppointedPaul Antoine NassifTitular Bishop of SerigeneApostolic Exarch of Canada (Syrian)
23 Jan 201646.9Ordained BishopPaul Antoine NassifTitular Bishop of SerigeneApostolic Exarch of Canada (Syrian)
27 Feb 201647.0InstalledPaul Antoine NassifApostolic Exarch of Canada (Syrian)
15 Apr 201663.7ConfirmedThéophile Philippe BarakatArchbishop of Homs (-Hama-Nabk) (Syrian), Syria
7 May 201663.8Ordained BishopThéophile Philippe BarakatArchbishop of Homs (-Hama-Nabk) (Syrian), Syria
21 Jun 201737.9AppointedRami Flaviano Al-KabalanApostolic Visitor (Visitator)
78.6AppointedBasile Georges CasmoussaApostolic Visitor (Visitator)
2 Jul 2017AppointedOrhan Abdullahat ÇanliPatriarchal Exarch of Turkey (Syrian)
83.5ResignedYusuf SağPatriarchal Exarch of Turkey (Syrian)Patriarchal Exarch Emeritus
19 Feb 201848.8AppointedMatthias Charles Georges MradCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
48.8AppointedMatthias Charles Georges MradTitular Bishop of ZoravaCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
4 Apr 201887.7DiedIgnace Pierre VIII (Grégoire) Abdel-AhadPatriarch Emeritus of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
14 Apr 201848.9Ordained BishopMatthias Charles Georges MradTitular Bishop of ZoravaCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
27 Mar 201954.2ConfirmedNathanael Nizar Wadih SemaanCoadjutor Archbishop of Mossul (Syrian), IraqArchbishop of Adiabene (Syrian), Iraq
7 Jun 201954.4Ordained BishopNathanael Nizar Wadih SemaanCoadjutor Archbishop of Mossul (Syrian), IraqArchbishop of Adiabene (Syrian), Iraq
22 Jun 201962.9AppointedYouhanna Jihad Mtanos BattahArchbishop of Damas (Syrian), Syria
72.8AppointedDenys Antoine ChahdaPatriarchal Administrator of Hassaké-Nisibi (Syrian), SyriaArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Syrian), Syria
77.8RetiredJacques Behnan HindoArchbishop of Hassaké-Nisibi (Syrian), SyriaArchbishop Emeritus
78.2RetiredGregorios Elias TabéArchbishop of Damas (Syrian), SyriaArchbishop Emeritus
28 Jun 201954.4AppointedNathanael Nizar Wadih SemaanArchbishop of Adiabene (Syrian), Iraq
27 Jul 201963.0InstalledYouhanna Jihad Mtanos BattahArchbishop of Damas (Syrian), Syria
24 Aug 201954.6InstalledNathanael Nizar Wadih SemaanArchbishop of Adiabene (Syrian), Iraq
17 Oct 201973.1ResignedDenys Antoine ChahdaPatriarchal Administrator of Hassaké-Nisibi (Syrian), SyriaArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Syrian), Syria
31 Oct 2019AppointedJoseph ChamilPatriarchal Administrator of Hassaké-Nisibi (Syrian), Syria
20 Nov 201979.9RetiredGrégoire Pierre MelkiPatriarchal Exarch of Jerusalem {Gerusalemme} (Syrian), PalestinePatriarchal Exarch Emeritus
39.5AppointedYaacoub Camil Afram Antoine SemaanAdministrator of Jerusalem {Gerusalemme} (Syrian), PalestinePatriarchal Exarch
28 Mar 202040.6AppointedRami Flaviano Al-KabalanTitular Bishop of Arethusa dei SiriApostolic Visitor (Visitator)
39.9AppointedYaacoub Camil Afram Antoine SemaanTitular Bishop of Hierapolis in Syria dei SiriPatriarchal Exarch of Jerusalem {Gerusalemme} (Syrian), Palestine
39.9ConfirmedYaacoub Camil Afram Antoine SemaanPatriarchal Exarch of Jerusalem {Gerusalemme} (Syrian), Palestine
9 Apr 202070.0DiedClément-Joseph HannoucheBishop of Le Caire {Cairo} (Syrian), Egypt
15 Apr 202039.9AppointedYaacoub Camil Afram Antoine SemaanPatriarchal Administrator of Le Caire {Cairo} (Syrian), EgyptPatriarchal Exarch of Jerusalem {Gerusalemme} (Syrian), Palestine
39.9AppointedYaacoub Camil Afram Antoine SemaanPatriarchal Administrator of Sudan and South Sudan (Syrian)Patriarchal Exarch of Jerusalem {Gerusalemme} (Syrian), Palestine
13 Jun 202067.9DiedThéophile Philippe BarakatArchbishop of Homs (-Hama-Nabk) (Syrian), Syria
15 Aug 202040.2Ordained BishopYaacoub Camil Afram Antoine SemaanTitular Bishop of Hierapolis in Syria dei SiriPatriarchal Exarch of Jerusalem {Gerusalemme} (Syrian), Palestine
10 Sep 202045.6AppointedAtanasius Firas Mundher DardarTitular Archbishop of TagritumPatriarchal Exarch of Bassorah e Golfo (Syrian), Iraq
45.6ConfirmedAtanasius Firas Mundher DardarPatriarchal Exarch of Bassorah e Golfo (Syrian), Iraq
13 Sep 202041.1Ordained BishopRami Flaviano Al-KabalanTitular Bishop of Arethusa dei SiriApostolic Visitor (Visitator)
30 Oct 202045.8Ordained BishopAtanasius Firas Mundher DardarTitular Archbishop of TagritumPatriarchal Exarch of Bassorah e Golfo (Syrian), Iraq
18 Nov 202086.5DiedIwannis Louis AwadApostolic Exarch Emeritus of Venezuela (Syrian)
8 Dec 202045.9InstalledAtanasius Firas Mundher DardarPatriarchal Exarch of Bassorah e Golfo (Syrian), Iraq
6 Jun 202179.8DiedJacques Behnan HindoArchbishop Emeritus of Hassaké-Nisibi (Syrian), Syria
3 Jul 202141.1InstalledYaacoub Camil Afram Antoine SemaanPatriarchal Exarch of Jerusalem {Gerusalemme} (Syrian), Palestine
Sep 202170.2AppointedEphrem Yousif Abba MansoorPatriarchal Administrator of Mossul (Syrian), IraqArchbishop of Baghdad (Syrian), Iraq
77.7RetiredYouhanna Boutros MosheArchbishop of Mossul (Syrian), IraqArchbishop Emeritus

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_r, v3.2.5, 8 Feb 2020; Data: 20 Sep 2021

Quantcast