Catholic-Hierarchy DC

Melkite Greek Catholic Church

Oldest and Youngest Bishops


BirthdateAgeNameCurrent Title
Oldest
8 Oct 1927 Archbishop Abraham (Ibrahim) Nehmé, B.C.Archbishop Emeritus of Homs (-Hama-Jabrud), Syria
10 May 1928 Archbishop Boutros Mouallem, S.M.S.P.Archbishop Emeritus of Akka [San Giovanni d’Acri; Tolemaide], Israel
20 Oct 1931 Archbishop Joseph Kallas, S.M.S.P.Archbishop Emeritus of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail}, Lebanon
15 Dec 1933 Patriarch Grégoire III (Loutfi) Laham, B.S.Patriarch Emeritus of Antiochia {Antioch}, Syria
1 Aug 1938 Bishop Georges Kahhalé Zouhaïraty, B.A.Apostolic Exarch Emeritus of Venezuela
26 Jan 1939 Archbishop Cyrille Salim Bustros, S.M.S.P.Archbishop Emeritus of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail}, Lebanon
29 Nov 1939 Archbishop Elias ChacourArchbishop Emeritus of Akka [San Giovanni d’Acri; Tolemaide], Israel
12 Nov 1940 Archbishop Fares MaakarounBishop Emeritus of Nossa Senhora do Paraíso em São Paulo, Brazil
9 Jun 1941 Archbishop Joseph Jules ZereyProtosyncellus Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
14 Apr 1942 Archbishop Elias Youssef Rahal, S.M.S.P.Archbishop of Baalbek, Lebanon
8 Feb 1943 Archbishop Nicolas SawafArchbishop Emeritus of Lattaquié {Laodicea}, Syria
3 Mar 1943 Archbishop Jean-Clément JeanbartArchbishop Emeritus of Alep [Beroea, Halab], Syria
Youngest
19 Dec 1973 Father Milad Jawish, B.S.Bishop-Elect of Saint-Sauveur de Montréal, Canada
23 Apr 1973 Archbishop Edouard Georges Daher, B.C.Archbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus}
27 Sep 1970 Archbishop Elias Al-DebeiArchbishop of Bosra e Haūrān, Syria
14 Feb 1970 Bishop George Toufik KhouryBishop of Nossa Senhora do Paraíso em São Paulo, Brazil
3 Dec 1968 Archbishop Youssef Abedallah MattaArchbishop of Akka [San Giovanni d’Acri; Tolemaide], Israel
26 May 1968 Father Georges MasriArchbishop-Elect of Alep [Beroea, Halab], Syria
14 Apr 1968 Bishop Joseph Antoine Khawam, B.A.Apostolic Exarch of Venezuela
4 Sep 1966 Bishop Sérgio de Deus BorgesBishop of Foz do Iguaçu, Parana, Brazil
10 Jun 1965 Archbishop Joseph GébaraArchbishop of Petra e Filadelfia, Jordan
16 May 1962 Archbishop Georges Wadih Bacouni (Bakouny)Archbishop of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail}, Lebanon
22 Mar 1962 Archbishop Ibrahim Michael Ibrahim, B.S.Archbishop of Zahleh e Furzol, Lebanon
14 Feb 1960 Bishop Robert RabbatBishop of Saint Michael’s of Sydney, Australia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_r, v3.2.5, 8 Feb 2020; Data: 21 Sep 2021

Quantcast