Catholic-Hierarchy DC

Maronite Catholic Church

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
Most Senior
12 Jul 1986 Béchara Boutros Cardinal Raï, O.M.M.Patriarch of Antiochia {Antioch}, Lebanon
12 Jul 1986 Bishop Paul-Emile SaadéBishop Emeritus of Batrun, Lebanon
12 Aug 1990 Bishop Guy-Paul NoujaimAuxiliary Bishop Emeritus of Joubbé, Sarba e Jounieh, Lebanon
2 Dec 1990 Bishop Charbel Georges Merhi, M.L.Bishop Emeritus of San Charbel en Buenos Aires, Argentina
6 Jan 1991 Bishop Joseph Habib HittiBishop Emeritus of Saint Maron of Sydney, Australia
3 Aug 1991 Archbishop Paul Youssef MatarArchbishop Emeritus of Beirut {Bairut}, Lebanon
13 Sep 1995 Archbishop Paul-Mounged El-HachemApostolic Nuncio Emeritus to Kuwait
5 Oct 1996 Bishop Tanios El KhouryBishop Emeritus of Saïdā (Sidone), Lebanon
5 Oct 1996 Archbishop Paul Nabil El-SayahCurial Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch}, Lebanon
11 Jan 1997 Bishop Samir MazloumCurial Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch}, Lebanon
1 Nov 1997 Bishop Antoine Nabil AndariAuxiliary Bishop of Joubbé, Sarba e Jounieh, Lebanon
8 Sep 2001 Bishop Massoud MassoudBishop Emeritus of Lattaquié {Laodicea}, Syria
Most Junior
29 Jul 2021 Archbishop Selim Jean SfeirArchbishop of Cipro
9 Apr 2021 Archbishop Antoine Farès Bou NajemArchbishop of Antélias, Lebanon
5 Dec 2020 Archbishop Charbel Yusef AbdallahArchbishop of Tyr, Lebanon
31 Jul 2019 Bishop Peter KaramCurial Bishop of Antiochia {Antioch}, Lebanon
31 Jul 2019 Bishop Antoine Aoukar, O.A.M.Curial Bishop of Antiochia {Antioch}, Lebanon
19 Jan 2019 Archbishop Christophe Zakhia El-KassisApostolic Nuncio to Pakistan
7 Apr 2018 Bishop Youhanna Rafic WarchaCurial Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch}, Lebanon
7 Apr 2018 Bishop Simon T. FaddoulBishop of Our Lady of the Annunciation at Ibadan (Annunciazione), Nigeria
3 Aug 2016 Bishop Joseph Naffah (Nafaa)Auxiliary Bishop of Joubbé, Sarba e Jounieh, Lebanon
7 Dec 2015 Archbishop Joseph TobjiArchbishop of Alep [Beroea, Halab], Syria
5 Sep 2015 Archbishop Paul Abdel SaterArchbishop of Beirut {Bairut}, Lebanon
1 Aug 2015 Bishop Hanna Rahmé, O.L.M.Bishop of Baalbek-Deir El-Ahmar, Lebanon

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_r, v3.2.5, 8 Feb 2020; Data: 24 Aug 2021

Quantcast