Catholic-Hierarchy DC

Great Britain

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
Most Senior
2 Jul 1950 Bishop Maurice TaylorBishop Emeritus of Galloway, Scotland
31 May 1953 Bishop Howard George TrippAuxiliary Bishop Emeritus of Southwark, England
2 Apr 1956 Archbishop Pablo Puente BucesApostolic Nuncio Emeritus to Great Britain
13 Jul 1958 Bishop John Peter Mark Jabalé, O.S.B.Bishop Emeritus of Menevia, Wales
26 Oct 1958 Archbishop Mario Joseph ContiArchbishop Emeritus of Glasgow, Scotland
21 Feb 1959 Bishop Philip PargeterAuxiliary Bishop Emeritus of Birmingham, England
19 Mar 1959 Bishop Peter Antony MoranBishop Emeritus of Aberdeen, Scotland
5 Jul 1959 Bishop Edwin ReganBishop Emeritus of Wrexham, Wales
29 Nov 1959 Bishop Thomas McMahonBishop Emeritus of Brentwood, England
3 Feb 1961 Michael Louis Cardinal Fitzgerald, M. Afr.Apostolic Nuncio Emeritus to Egypt, Arab Republic of
29 Jun 1961 Bishop John CunninghamBishop Emeritus of Galloway, Scotland
18 Feb 1962 Archbishop Patrick Altham KellyArchbishop Emeritus of Liverpool, England
Most Junior
15 Jun 2012 Monsignor Harry EntwistleOrdinary Emeritus of Our Lady of the Southern Cross, Australia
15 Jan 2011 Monsignor Keith NewtonOrdinary of Our Lady of Walsingham, England
17 May 2007 Father Mykola MatwijiwskijApostolic Administrator Emeritus of Holy Family of London (Ukrainian)
22 Nov 2002 Father Hugh David Renwick Turnbull Allan, O. Praem.Apostolic Administrator of Falkland Islands o Malvinas
9 Sep 2000 Bishop Stephen James Lawrence WrightAuxiliary Bishop of Birmingham, England
12 Aug 2000 Bishop Joseph (Benny Mathew) SrampickalBishop of Great Britain (Syro-Malabar)
1999 Father Andrew Small, O.M.I.Secretary of the Pontifical Commission for the Protection of Minors, Roman Curia
25 Jul 1998 Bishop Paul James MasonBishop of Great Britain, Military
4 Dec 1995 Bishop Alan Stephen HopesBishop of East Anglia, England
29 Jul 1995 Archbishop John WilsonArchbishop of Southwark, England
9 Jul 1995 Bishop John KeenanBishop of Paisley, Scotland
4 Jul 1992 Bishop John Gordon MacWilliam, M. Afr.Bishop of Laghouat, Algeria

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.7, 8 May 2021; Data: 4 Sep 2021

Quantcast