Catholic-Hierarchy DC

Ecuador

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
Most Senior
1 Apr 1951 Bishop Serafín Luis Alberto Cartagena Ocaña, O.F.M.Vicar Apostolic Emeritus of Zamora en Ecuador
29 Jun 1951 Bishop Raúl Holguer López MayorgaBishop Emeritus of Latacunga
29 Jun 1953 Bishop Victor Manuel Maldonado Barreno, O.F.M.Auxiliary Bishop Emeritus of Guayaquil
21 Jul 1957 Bishop Néstor Rafael Herrera HerediaBishop Emeritus of Machala
29 Jun 1960 Bishop Germán Trajano Pavón PuenteBishop Emeritus of Ambato
15 Jul 1960 Bishop Victor Alejandro Corral MantillaBishop Emeritus of Riobamba
18 Mar 1961 Archbishop Francesco CanaliniApostolic Nuncio Emeritus to Switzerland
29 Jun 1962 Bishop Pietro Gabrielli, S.D.B.Vicar Apostolic Emeritus of Méndez
11 Aug 1962 Bishop Manuel Antonio Valarezo Luzuriaga, O.F.M.Vicar Apostolic Emeritus of Galápagos
25 Jul 1963 Bishop Julio César Terán Dutari, S.J.Bishop Emeritus of Ibarra
13 Mar 1964 Archbishop Antonio Arregui YarzaArchbishop Emeritus of Guayaquil
3 Apr 1965 Bishop Jesús Esteban Sádaba Pérez, O.F.M. Cap.Vicar Apostolic Emeritus of Aguarico
Most Junior
3 Aug 2001 Bishop David Israel De la Torre Altamirano, SS.CC.Auxiliary Bishop of Quito
25 Mar 2000 Bishop Vicente Horacio Saeteros SierraAuxiliary Bishop of Portoviejo
11 Sep 1998 Bishop Jaime Oswaldo Castillo VillacrésVicar Apostolic of Zamora en Ecuador
27 Jun 1998 Bishop Guido Iván Minda ChaláAuxiliary Bishop of Guayaquil
16 May 1997 Bishop José Adalberto Jiménez Mendoza, O.F.M. Cap.Vicar Apostolic of Aguarico
29 Jun 1996 Bishop Skiper Bladimir Yáñez CalvachiBishop of Babahoyo
20 Jun 1996 Bishop Áureo Patricio Bonilla Bonilla, O.F.M.Vicar Apostolic of Galápagos
8 Jun 1996 Bishop Antonio Crameri, S.S.C.Vicar Apostolic of Esmeraldas
16 Dec 1995 Bishop Jorge Giovanny Pazmiño Abril, O.P.Bishop of Ambato
20 Nov 1994 Archbishop Eduardo José Castillo PinoArchbishop of Portoviejo
12 Dec 1993 Father Gerardo Miguel Nieves LojaFormer Coadjutor Bishop-Elect of Riobamba
15 Aug 1992 Bishop Walter Jehová Heras Segarra, O.F.M.Bishop of Loja

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.7, 8 May 2021; Data: 7 Aug 2021

Quantcast