Catholic-Hierarchy DC

Chile

Oldest and Youngest Bishops


BirthdateAgeNameCurrent Title
Oldest
23 Dec 1926 Jorge Arturo Augustin Cardinal Medina EstévezPrefect Emeritus of the Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments, Roman Curia
23 Nov 1927 Angelo Cardinal SodanoDean Emeritus of the College of Cardinals, Roman Curia
9 Oct 1929 Archbishop Patricio Infante AlfonsoArchbishop Emeritus of Antofagasta
30 Jan 1930 Bishop Miguel Caviedes MedinaBishop Emeritus of Los Angeles
2 May 1930 Bishop Juan Luis Ysern de ArceBishop Emeritus of San Carlos de Ancud
29 Oct 1930 Bishop Rafael de la Barra Tagle, S.V.D.Prelate Emeritus of Illapel
21 Dec 1931 Bishop Sixto José Parzinger Foidl, O.F.M. Cap.Bishop Emeritus of Villarrica
5 Sep 1933 Francisco Javier Cardinal Errázuriz Ossa, P. SchönstattArchbishop Emeritus of Santiago de Chile
20 Apr 1935 Bishop Tomás Osvaldo González Morales, S.D.B.Bishop Emeritus of Punta Arenas
20 May 1935 Bishop Manuel Camilo Vial Risopatrón, P. SchönstattBishop Emeritus of Temuco
22 Feb 1936 Bishop Luis Gleisner WobbeAuxiliary Bishop Emeritus of La Serena
5 Oct 1936 Bishop Gaspar Francisco Quintana Jorquera, C.M.F.Bishop Emeritus of Copiapó
Youngest
11 Sep 1972 Bishop Ricardo Basilio Morales Galindo, O. de M.Bishop of Copiapó
25 Nov 1969 Bishop Cristián Castro TooveyAuxiliary Bishop of Santiago de Chile
10 Sep 1969 Bishop Cristián Carlos Roncagliolo PachecoAuxiliary Bishop of Santiago de Chile
9 Aug 1969 Father Jaime Cesar Ortiz de Lazcano PiquerPriest of Roma {Rome}, Italy
10 Jun 1969 Father Andrés Gabriel Ferrada MoreiraTitular Archbishop-Elect of Tiburnia
28 Mar 1969 Bishop Carlos Alberto Godoy LabrańaAuxiliary Bishop of Santiago de Chile
27 Feb 1969 Bishop Moisés Carlos Atisha ContrerasBishop of San Marcos de Arica
7 Apr 1966 Father Carlos Eugenio Irarrázaval ErrázurizFormer Auxiliary Bishop-Elect of Santiago de Chile
29 Oct 1964 Mister Marco Antonio Órdenes Fernández
26 Sep 1964 Bishop Óscar Hernán Blanco Martínez, O.M.D.Bishop of San Juan Bautista de Calama
26 Aug 1963 Bishop Sergio Hernán Pérez de Arce Arriagada, SS.CC.Bishop of San Bartolomé de Chillán
30 Dec 1962 Bishop Gonzalo Arturo Bravo ÁlvarezBishop of San Felipe

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.7, 8 May 2021; Data: 18 Sep 2021

Quantcast