Catholic-Hierarchy DC

Serbia

Recent Bishop Events


DateAgeEventBishopTitleCurrent Title
19 Jun 200671.9AppointedEugenio SbarbaroApostolic Nuncio to SerbiaApostolic Nuncio Emeritus
2 Aug 200676.5DiedGabriel Montalvo HigueraApostolic Nuncio Emeritus to United States of America
12 Dec 200643.9AppointedDodë GjergjiApostolic Administrator of PrizrenBishop of Prizren-Prishtina
30 Jun 200776.3RetiredLászló HuzsvárBishop of ZrenjaninBishop Emeritus
20 Feb 200878.2DiedFranc PerkoArchbishop Emeritus of Beograd (-Smederevo)
22 Feb 200851.1AppointedLuciano SurianiTitular Archbishop of AmiternumApostolic Nuncio to Serbia
51.1AppointedLuciano SurianiApostolic Nuncio to BoliviaApostolic Nuncio to Serbia
23 Apr 200851.6AppointedLadislav Nemet, S.V.D.Bishop of Zrenjanin
26 Apr 200851.2Ordained BishopLuciano SurianiTitular Archbishop of AmiternumApostolic Nuncio to Serbia
18 Jun 200856.9AppointedĐuro GašparovićBishop of Srijem
5 Jul 200851.8Ordained BishopLadislav Nemet, S.V.D.Bishop of Zrenjanin
21 Nov 200851.8ResignedLuciano SurianiApostolic Nuncio to BoliviaApostolic Nuncio to Serbia
8 Aug 200964.8AppointedOrlando AntoniniApostolic Nuncio to SerbiaApostolic Nuncio Emeritus
75.1RetiredEugenio SbarbaroApostolic Nuncio to SerbiaApostolic Nuncio Emeritus
24 Sep 200952.7AppointedLuciano SurianiOfficial of the Secretariat of StateApostolic Nuncio to Serbia
9 Jan 201175.3RetiredSantos Abril y CastellóApostolic Nuncio to SloveniaCardinal, Archpriest Emeritus of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}
75.3RetiredSantos Abril y CastellóApostolic Nuncio to North MacedoniaCardinal, Archpriest Emeritus of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}
22 Jan 201175.3AppointedSantos Abril y CastellóVice-Chamberlain of the Apostolic ChamberCardinal, Archpriest Emeritus of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}
21 Nov 201176.1AppointedSantos Abril y CastellóArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}Cardinal, Archpriest Emeritus
18 Feb 201276.4AppointedSantos Abril y CastellóCardinal-Deacon of San PonzianoCardinal, Archpriest Emeritus of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}
76.4Elevated to CardinalSantos Abril y CastellóCardinal, Archpriest Emeritus of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}
20 May 201276.6InstalledSantos Abril y CastellóCardinal-Deacon of San PonzianoCardinal, Archpriest Emeritus of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}
19 Jan 201358.7AppointedĐura DžudžarApostolic Exarch of Serbia (Križevci)Bishop of San Nicola di Ruski Krstur (Križevci)
30 Sep 201570.9RetiredOrlando AntoniniApostolic Nuncio to SerbiaApostolic Nuncio Emeritus
7 Dec 201558.9AppointedLuciano SurianiApostolic Nuncio to Serbia
5 Apr 201655.1AppointedRrok GjonlleshajArchbishop of Bar (Antivari), Montenegro
14 May 201655.2Ordained BishopRrok GjonlleshajArchbishop of Bar (Antivari), Montenegro
10 Dec 201685.8DiedLászló HuzsvárBishop Emeritus of Zrenjanin
28 Dec 201681.2RetiredSantos Abril y CastellóArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}Cardinal, Archpriest Emeritus
16 May 201875.5RetiredMartin RoosBishop of Timişoara, RomaniaBishop Emeritus
5 Sep 201855.6AppointedDodë GjergjiBishop of Prizren-Prishtina
6 Dec 201864.6AppointedĐura DžudžarBishop of San Nicola di Ruski Krstur (Križevci)
28 Sep 201958.6AppointedRrok GjonlleshajApostolic Administrator of Kotor (Cattaro), MontenegroArchbishop of Bar (Antivari), Montenegro
6 Mar 202077.3AppointedMartin RoosApostolic Administrator of ZrenjaninBishop Emeritus of Timişoara, Romania
25 Aug 202077.8CeasedMartin RoosApostolic Administrator of ZrenjaninBishop Emeritus of Timişoara, Romania
8 Sep 202077.0RetiredJános PénzesBishop of SuboticaBishop Emeritus
63.2AppointedAlojzije Slavko VečerinBishop of Subotica
14 Nov 202063.4Ordained BishopAlojzije Slavko VečerinBishop of Subotica
27 Apr 202160.2CeasedRrok GjonlleshajApostolic Administrator of Kotor (Cattaro), MontenegroArchbishop of Bar (Antivari), Montenegro

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.7, 8 May 2021; Data: 4 Sep 2021

Quantcast