Catholic-Hierarchy DC

Greece

Recent Bishop Events


DateAgeEventBishopTitleCurrent Title
25 Jan 200570.5AppointedPatrick CoveneyApostolic Nuncio to GreeceApostolic Nuncio Emeritus
75.2RetiredPaul Fouad Naïm TabetApostolic Nuncio to GreeceApostolic Nuncio Emeritus
2 Apr 200573.0AppointedNechan Karakéhéyan, I.C.P.B.Ordinary of Eastern Europe {Europa Orientale} (Armenian), ArmeniaOrdinary Emeritus
73.0AppointedNechan Karakéhéyan, I.C.P.B.Titular Archbishop of Adana degli ArmeniOrdinary Emeritus of Eastern Europe {Europa Orientale} (Armenian), Armenia
20 Aug 200689.9DiedIoánnis PerrísArchbishop Emeritus of Naxos, Andros, Tinos e Mykonos
3 Sep 200763.0AppointedEdward Joseph AdamsApostolic Nuncio to PhilippinesApostolic Nuncio to Greece
27 Oct 200783.8DiedAntónios Varthalítis, A.A. †Archbishop Emeritus of Corfù, Zante e Cefalonia
23 Apr 200870.7RetiredAnárghyros PrintesisApostolic Exarch of Greece (Greek)Apostolic Exarch Emeritus
68.9AppointedDimitrios SalachasApostolic Exarch of Greece (Greek)
68.9AppointedDimitrios SalachasTitular Bishop of CarcabiaApostolic Exarch of Greece (Greek)
24 May 200869.0Ordained BishopDimitrios SalachasTitular Bishop of CarcabiaApostolic Exarch of Greece (Greek)
21 Oct 200891.7DiedVenedictos PrintesisArchbishop Emeritus of Athēnai {Athens}
16 Jul 200975.0RetiredPatrick CoveneyApostolic Nuncio to GreeceApostolic Nuncio Emeritus
62.6AppointedLuigi GattiApostolic Nuncio to GreeceApostolic Nuncio Emeritus
20 Jul 200979.6DiedPaul Fouad Naïm TabetApostolic Nuncio Emeritus to Greece
6 Jan 201077.7RetiredNechan Karakéhéyan, I.C.P.B.Ordinary of Eastern Europe {Europa Orientale} (Armenian), ArmeniaOrdinary Emeritus
22 Feb 201166.5AppointedEdward Joseph AdamsApostolic Nuncio to Greece
64.2ResignedLuigi GattiApostolic Nuncio to GreeceApostolic Nuncio Emeritus
18 Mar 201274.6DiedAnárghyros PrintesisApostolic Exarch Emeritus of Greece (Greek)
14 May 201272.9AppointedDimitrios SalachasTitular Bishop of GratianopolisApostolic Exarch of Greece (Greek)
27 Apr 2014132.4CanonizedSt. Angelo Giuseppe RoncalliPope (Roma {Rome}, Italy)
13 May 201477.4RetiredFranghískos Papamanólis, O.F.M. Cap.Bishop of Syros (e Milos)Bishop Emeritus
77.4RetiredFranghískos Papamanólis, O.F.M. Cap.Bishop of Santorini {Thira}Bishop Emeritus of Syros (e Milos)
77.4RetiredFranghískos Papamanólis, O.F.M. Cap.Apostolic Administrator of Crete {Candia}Bishop Emeritus of Syros (e Milos)
50.7AppointedPetros StefanouBishop of Syros (e Milos)
50.7AppointedPetros StefanouBishop of Santorini {Thira}Bishop of Syros (e Milos)
50.7AppointedPetros StefanouApostolic Administrator of Crete {Candia}Bishop of Syros (e Milos)
2 Jul 201450.9Ordained BishopPetros StefanouBishop of Syros (e Milos)
12 Aug 201477.7RetiredNikólaos FoskolosArchbishop of Athēnai {Athens}Archbishop Emeritus
77.7RetiredNikólaos FoskolosApostolic Administrator of Rhodos {Rhodes}Archbishop Emeritus of Athēnai {Athens}
70.1AppointedSevastianos RossolatosArchbishop of Athēnai {Athens}
70.1AppointedSevastianos RossolatosApostolic Administrator of Rhodos {Rhodes}Archbishop of Athēnai {Athens}

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 26 Aug 2014