Catholic-Hierarchy DC

Togo

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
30 Mar 1930 Archbishop Philippe Fanoko Kossi KpodzroArchbishop Emeritus of Lomé
14 Apr 1936 Ivan Cardinal DiasPrefect Emeritus of the Congregation for the Evangelization of Peoples, Roman Curia
1938 Bishop Ambroise Kotamba DjolibaBishop of Sokodé
13 Feb 1940 Archbishop André Pierre Louis DupuyApostolic Nuncio to Netherlands
1 Oct 1942 Giuseppe Cardinal BertelloPresident of the Governatorate of Vatican City State, Roman Curia
10 Oct 1943 Archbishop Denis Komivi Amuzu-DzakpahArchbishop of Lomé
4 Feb 1945 Archbishop George KocherryApostolic Nuncio to Bangladesh
1946 Bishop Jacques Tukumbé Nyimbusède AnyilundaBishop of Dapaong
30 May 1946 Archbishop Michael August Blume, S.V.D.Apostolic Nuncio to Uganda
19 Jun 1946 Bishop Julien Mawule KoutoBishop Emeritus of Atakpamé
5 Mar 1949 Bishop Benoît Comlan Messan AlowonouBishop of Kpalimé
15 Apr 1949 Archbishop Pierre Nguyên Van TotApostolic Nuncio to Sri Lanka
7 Oct 1958 Bishop Isaac Jogues Agbémenya Kodjo GagloBishop of Aného
26 Jul 1961 Bishop Jacques Danka LongaBishop of Kara
19 May 1963 Bishop Nicodème Anani Barrigah-BenissanBishop of Atakpamé
19 Jul 1964 Archbishop Brian UdaigweApostolic Nuncio to Benin

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 16 Apr 2014