Catholic-Hierarchy DC

Senegal

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
19 Apr 1922 Archbishop Luigi BarbaritoApostolic Nuncio Emeritus to Great Britain
16 Jun 1931 Archbishop Pablo Puente BucesApostolic Nuncio Emeritus to Great Britain
28 Nov 1936 Théodore-Adrien Cardinal SarrArchbishop Emeritus of Dakar
3 Feb 1938 Antonio Maria Cardinal VegliòPresident of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, Roman Curia
14 May 1943 Archbishop Jean-Paul Aimé GobelApostolic Nuncio Emeritus to Egypt, Arab Republic of
1 Oct 1946 Bishop Jean-Noël DioufBishop of Tambacounda
22 Dec 1947 Bishop Ernest SambouBishop of Saint-Louis du Sénégal
28 Oct 1948 Archbishop Benjamin NdiayeArchbishop of Dakar
1 Aug 1951 Bishop Jean-Pierre BassèneBishop of Kolda
26 May 1952 Archbishop Giuseppe PintoApostolic Nuncio to Philippines
16 Mar 1956 Archbishop Luis Mariano MontemayorApostolic Nuncio to Congo, Democratic Republic of
5 Dec 1960 Bishop Paul Abel Mamba DiattaBishop of Ziguinchor
6 Jan 1967 Bishop André GueyeBishop of Thiès

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_d, v3.1.0, 19 Jun 2015; Data: 22 Jun 2015