Catholic-Hierarchy DC


Oldest and Youngest Bishops

BirthdateAgeNameCurrent Title
15 May 1920 Nasrallah Pierre Cardinal SfeirPatriarch Emeritus of Antiochia {Antioch} (Maronite)
5 May 1923 Bishop Chucrallah HarbBishop Emeritus of Jounieh (Maronite)
30 Sep 1925 Bishop Joseph Habib HittiBishop Emeritus of Saint Maron of Sydney (Maronite), Australia
17 Dec 1926 Archbishop Jean Assaad HaddadArchbishop Emeritus of Tyr (Melkite Greek)
12 May 1927 Bishop Georges ScandarBishop Emeritus of Zahleh (Maronite)
16 Sep 1928 Bishop John Adel Elya, B.S.Bishop Emeritus of Newton (Our Lady of the Annunciation in Boston) (Melkite Greek), USA
5 Nov 1929 Bishop Manuel Batakian, I.C.P.B.Eparch Emeritus of Our Lady of Nareg in New York (Armenian), USA
4 May 1930 Bishop Tanios El KhouryBishop Emeritus of Saïdā (Sidone) (Maronite)
28 Jun 1930 Patriarch Ignace Pierre VIII (Grégoire) Abdel-AhadPatriarch Emeritus of Antiochia {Antioch} (Syrian)
8 Aug 1930 Archbishop Denys Raboula Antoine BeylouniCurial Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch} (Syrian)
7 Sep 1930 Bishop Roland AboujaoudéAuxiliary Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch} (Maronite)
16 Jun 1931 Archbishop Pablo Puente BucesApostolic Nuncio Emeritus to Great Britain
23 Apr 1973 Archbishop Edouard Georges Daher, B.C.Archbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Melkite Greek)
22 Oct 1971 Father Rafic WarchaCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Maronite)
26 Mar 1970 Bishop Joseph Emile MouawadBishop of Zahleh (Maronite)
15 Apr 1969 Father Charles Georges MradCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian)
14 Mar 1969 Bishop Joseph Naffah (Nafaa)Auxiliary Bishop of Joubbé, Sarba e Jounieh (Maronite)
21 Feb 1969 Bishop Paul Antoine NassifApostolic Exarch of Canada (Syrian)
7 Oct 1966 Bishop Habib Chamieh, O.M.M.Apostolic Administrator of San Charbel en Buenos Aires (Maronite), Argentina
10 Jun 1965 Archbishop Joseph GébaraArchbishop of Petra e Filadelfia (Melkite Greek), Jordan
20 Sep 1962 Bishop Paul Abdel SaterCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Maronite)
14 Jul 1962 Archbishop Joseph SoueifArchbishop of Cipro (Maronite), Cyprus
27 May 1962 Bishop César Essayan, O.F.M. Conv.Vicar Apostolic of Beirut {Bairut}
16 May 1962 Archbishop George Bacouni (Bakouny)Archbishop of Akka [San Giovanni d’Acri; Tolemaide] (Melkite Greek), Israel


Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches


About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_d, v3.2.1, 30 Dec 2017; Data: 12 Mar 2018