Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Naffah (Nafaa)

Auxiliary Bishop of Joubbé, Sarba e Jounieh (Maronite), Lebanon

Titular Bishop of Aradus


Events

DateAgeEventTitle
14 Mar 1969 Born
14 Sep 199526.5Ordained PriestPriest of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Maronite)
17 Jun 201647.2AppointedCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon
17 Jun 201647.2AppointedTitular Bishop of Aradus
3 Aug 201647.3Ordained BishopTitular Bishop of Aradus
17 Jun 201748.2AppointedAuxiliary Bishop of Joubbé, Sarba e Jounieh (Maronite), Lebanon

MicroData Summary for Joseph Naffah (Nafaa)
Bishop Joseph Naffah (Nafaa) (born ) Auxiliary Bishop of Joubbé, Sarba e Jounieh

EventPlace
Birth PlaceAndket
Ordained Bishopéglise patriarcale, Diman

Please contact the Bishop through the Eparchy of Joubbé, Sarba e Jounieh (Maronite).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 17 Jun 2016
  • ob/c2: CB, 24 Jun 2016
  • c34: CB, 3 Aug 2016
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 229, Number 19,068
  • ln: CB, 17 Jun 2017
  • ab: CB, 17 Jun 2017

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 19 Jun 2017