Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Georges Bou-Jaoudé (Aboujaoudé), C.M.

Archbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
27 Dec 1943 BornJouret El-Ballout
25 Dec 196623.0ProfessedMember of Congregation of the Mission
9 Feb 196824.1Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
24 Sep 200561.7SelectedArchbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Maronite)
28 Dec 200562.0ConfirmedArchbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Maronite)
11 Feb 200662.1Ordained BishopArchbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Maronite)

MicroData Summary for Georges Bou-Jaoudé (Aboujaoudé):
Archbishop Georges Bou-Jaoudé (Aboujaoudé) C.M. (born ) Archbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus}

Please contact the Archbishop through the Archeparchy of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Maronite).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 28 Dec 2005
  • ob/c2+: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 184, Number 15,058

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013