Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Atanasius Firas Mundher Dardar

Patriarchal Exarch of Bassorah e Golfo (Syrian), Iraq

Titular Archbishop of Tagritum


Events

DateAgeEventTitle
3 Jan 1975 Born
7 Feb 200833.0Ordained DeaconDeacon of Beirut {Bairut} (Syrian), Lebanon
30 Apr 200934.3Ordained PriestPriest of Beirut {Bairut} (Syrian), Lebanon
10 Sep 202045.6ConfirmedPatriarchal Exarch of Bassorah e Golfo (Syrian), Iraq
10 Sep 202045.6AppointedTitular Archbishop of Tagritum
30 Oct 202045.8Ordained BishopTitular Archbishop of Tagritum

MicroData Summary for Atanasius Firas Mundher Dardar
Archbishop Atanasius Firas Mundher Dardar (born ) Patriarchal Exarch of Bassorah e Golfo

EventPlace
Birth PlaceQaraqosh
Ordained DeaconDeir Al-Shorfa, Lebanon
Ordained PriestAl-Tahira, Church, Qaraqosh
Ordained BishopNotre-Dame de la Délivrance, Mère des Martyrs, Cathedral, Baghdad, Archeparchy of Baghdad (Syrian)

Please contact the Archbishop through the Patriarchal Exarchate of Bassorah e Golfo (Syrian).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 10 Sep 2020
  • od/c01: CB, 10 Sep 2020
  • ob/c2: CB, 20 Sep 2020
  • c3+: CB, 30 Oct 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast