Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Basile Georges Casmoussa

Apostolic Visitor (Visitator)

Titular See: (Australia/Syrian); (Western Europe/Syrian)


Events

DateAgeEventTitle
25 Oct 1938 Born
10 Jun 196223.6Ordained PriestPriest of Mossul (Syrian), Iraq
8 May 199960.5AppointedArchbishop of Mossul (Syrian), Iraq
9 Dec 199961.1Ordained BishopArchbishop of Mossul (Syrian), Iraq
26 Jun 201071.6ResignedArchbishop of Mossul (Syrian), Iraq
1 Mar 201172.3AppointedCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
13 Jan 201475.2AppointedApostolic Visitor (Visitator)
21 Jun 201778.6AppointedApostolic Visitor (Visitator)

MicroData Summary for Basile Georges Casmoussa
Archbishop Basile Georges Casmoussa (born ) Apostolic Visitor (Visitator)

EventPlace
Birth PlaceKarakoche

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 1 Mar 2011
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 157, Number 13,655
  • r: Annuario Pontificio, Year 2012, Page 483
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 210, Deceased Cardinals (back)
  • ab: Bollettino, 21 Jun 2017

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 22 Jun 2017