Catholic-Hierarchy DC

Belarus

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
23 Dec 1950 Archbishop Dominik HrušovskýApostolic Nuncio Emeritus to Belarus
28 Jun 1964 Archbishop Agostino MarchettoSecretary Emeritus of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, Roman Curia
30 May 1976 Bishop Aleksander KaszkiewiczBishop of Grodno
29 Jun 1977 Archbishop Ivan JurkovičApostolic Nuncio to Russian Federation
25 May 1980 Bishop Władisław BlinBishop Emeritus of Vitebsk
8 Jun 1980 Bishop Cyryl KlimowiczBishop of San Giuseppe a Irkutsk, Russian Federation
28 Oct 1980 Bishop Antoni DziemiankoBishop of Pinsk
31 May 1981 Archbishop Tadeusz KondrusiewiczArchbishop of Minsk-Mohilev
29 May 1982 Archbishop Claudio GugerottiApostolic Nuncio to Belarus
2 Jun 1984 Bishop Stanisław Dowlaszewicz Billman, O.F.M. Conv.Auxiliary Bishop of Santa Cruz de la Sierra, Bolivia
3 Jun 1984 Bishop Kazimierz Wielikosielec, O.P.Auxiliary Bishop of Pinsk
28 May 1989 Archbishop Martin VidovićApostolic Nuncio Emeritus to Belarus
17 Jun 1995 Bishop Iosif StaneuskiAuxiliary Bishop of Grodno
7 Dec 1996 Bishop Yury KasabutskiAuxiliary Bishop of Minsk-Mohilev
13 May 2000 Bishop Aleh ButkevichBishop of Vitebsk

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 26 Sep 2014