Catholic-Hierarchy DC

Bosnia and Herzegovina

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
28 May 1934 Francesco Cardinal MonterisiArchpriest Emeritus of the Basilica di San Paolo fuori le Mura {Saint Paul Outside-the-Walls Basilica}, Roman Curia
21 Sep 1935 Santos Cardinal Abril y CastellóArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}, Roman Curia
2 Jan 1943 Archbishop Giuseppe LeanzaApostolic Nuncio to Czech Republic
2 Feb 1944 Bishop Ratko PerićBishop of Mostar-Duvno (-Trebinje e Mrkan)
8 Sep 1945 Vinko Cardinal PuljicArchbishop of Vrhbosna {Sarajevo}
3 Feb 1946 Bishop Franjo KomaricaBishop of Banja Luka
30 Apr 1946 Archbishop Luigi PezzutoApostolic Nuncio to Bosnia-Herzegovina
17 Mar 1947 Archbishop Želimir PuljićArchbishop of Zadar (Zara), Croatia
18 Nov 1950 Archbishop Alessandro D’ErricoApostolic Nuncio to Croatia
3 Jul 1951 Bishop Pero SudarAuxiliary Bishop of Vrhbosna {Sarajevo}
9 Jan 1954 Bishop Tomo VukšićBishop of Bosnia and Herzegovina, Military
19 Apr 1954 Bishop Marko Semren, O.F.M.Auxiliary Bishop of Banja Luka
12 Jun 1959 Archbishop Petar Antun RajičApostolic Nuncio to Kuwait
15 Feb 1960 Bishop Berislav GrgićPrelate of Tromsř, Norway
25 Sep 1968 Bishop Dražen KutlešaBishop of Poreč i Pula, Croatia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 4 Aug 2014