Catholic-Hierarchy DC

Bishop James Whelan, O.P. †

Deceased

Bishop Emeritus of Nashville, Tennessee

Titular Bishop of Diocletianopolis in Palaestina


Events

DateAgeEventTitle
8 Jun 1823³BornScaehan, Ireland
29 Jun 184017.1ProfessedMember of Order of Friars Preachers
2 Aug 184623.2Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
28 Jan 185935.6AppointedCoadjutor Bishop of Nashville, Tennessee, USA
28 Jan 185935.6AppointedTitular Bishop of Marcopolis
8 May 185935.9Ordained BishopTitular Bishop of Marcopolis
21 Feb 186036.7SucceededBishop of Nashville, Tennessee, USA
23 Sep 186340.3ResignedBishop of Nashville, Tennessee, USA
12 Feb 186440.7AppointedTitular Bishop of Diocletianopolis in Palaestina
18 Feb 187854.7DiedBishop Emeritus of Nashville, Tennessee, USA

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for James Whelan:
Bishop James Whelan O.P. (born , died ) Bishop Emeritus of Nashville

  • a priest for 31.5 years
  • a bishop for 18.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 246, and Page 366
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 402

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013