Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Battista Vinati

Deceased

Bishop Emeritus of Bosa

Titular Archbishop of Mocissus


Events

DateAgeEventTitle
22 Jun 1847BornPiacenza
16 Jan 190658.6AppointedBishop of Bosa, Italy
16 Jan 190658.6AppointedAdministrator of Alghero, Italy
25 Mar 190658.8Ordained BishopBishop of Bosa, Italy
May 1907³59.9ResignedAdministrator of Alghero, Italy
31 Jul 191669.1ResignedBishop of Bosa, Italy
31 Jul 191669.1AppointedTitular Archbishop of Mocissus
9 Jan 191769.5DiedBishop Emeritus of Bosa, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Giovanni Battista Vinati:
Archbishop Giovanni Battista Vinati (born , died ) Bishop Emeritus of Bosa

  • a bishop for 10.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • d: Annuario Pontificio, Year 1918
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 46, and Page 90
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1906, Number 21

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013