Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Tommaso Videmari

Deceased

Bishop Emeritus of Ogliastra

Titular Bishop of Neocaesarea in Syria


Events

DateAgeEventTitle
20 Oct 1861BornMilano
29 Mar 188422.4Ordained PriestPriest of Milano {Milan}, Italy
2 Mar 192361.4AppointedBishop of Ogliastra, Italy
23 Apr 192361.5Ordained BishopBishop of Ogliastra, Italy
4 Nov 192362.0InstalledBishop of Ogliastra, Italy
13 Feb 192563.3ResignedBishop of Ogliastra, Italy
13 Feb 192563.3AppointedTitular Bishop of Neocaesarea in Syria
14 Mar 195189.4DiedBishop Emeritus of Ogliastra, Italy

MicroData Summary for Antonio Tommaso Videmari:
Bishop Antonio Tommaso Videmari (born , died ) Bishop Emeritus of Ogliastra

  • a priest for 67.0 years
  • a bishop for 27.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1923, Number 19
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 211, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013