Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Vescia

Deceased

Bishop Emeritus of Policastro

Titular Bishop of Ierichus


Events

DateAgeEventTitle
3 Jan 1848BornTrani
23 Dec 187124.0Ordained PriestPriest of Trani e Barletta (e Nazareth e Bisceglie), Italy
18 Apr 189951.3AppointedBishop of Policastro, Italy
30 Apr 189951.3Ordained BishopBishop of Policastro, Italy
27 Mar 192476.2ResignedBishop of Policastro, Italy
27 Mar 192476.2AppointedTitular Bishop of Ierichus
6 Aug 192476.6DiedBishop Emeritus of Policastro, Italy

MicroData Summary for Giovanni Vescia:
Bishop Giovanni Vescia (born , died ) Bishop Emeritus of Policastro

  • a priest for 52.6 years
  • a bishop for 25.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1921
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 461

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013