Catholic-Hierarchy DC

Luigi Cardinal Vannicelli Casoni

Deceased

Archbishop of Ferrara

Cardinal-Priest of Santa Prassede


Events

DateAgeEventTitle
16 Apr 1801BornAmelia
23 Dec 183938.7Elevated to CardinalIn Pectore
24 Jan 184240.8Elevated to Cardinal
24 Jan 184240.8AppointedCardinal-Priest of San Callisto
4 Oct 184746.5AppointedCardinal-Priest of Santa Prassede
20 May 185049.1AppointedArchbishop of Ferrara, Italy
21 Apr 187776.0DiedArchbishop of Ferrara, Italy

MicroData Summary for Luigi Vannicelli Casoni:
Cardinal Luigi Vannicelli Casoni (born , died ) Archbishop of Ferrara

  • a cardinal for 37.3 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 270, and Page 52

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013