Catholic-Hierarchy DC

Bishop José de la Soledad Torres y Castañeda

Deceased

Bishop of Ciudad Obregón, Sonora


Events

DateAgeEventTitle
29 Mar 1918BornRio Grande
4 Apr 194325.0Ordained PriestPriest
28 Nov 195941.7AppointedBishop of Ciudad Obregón, Sonora, México
25 Feb 196041.9Ordained BishopBishop of Ciudad Obregón, Sonora, México
4 Mar 196748.9DiedBishop of Ciudad Obregón, Sonora, México

MicroData Summary for José de la Soledad Torres y Castañeda:
Bishop José de la Soledad Torres y Castañeda (born , died ) Bishop of Ciudad Obregón

  • a priest for 23.9 years
  • a bishop for 7.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1960, Number 7

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013