Catholic-Hierarchy DC

Bishop Zéphyrin Toé

Deceased

Bishop Emeritus of Dédougou


Events

DateAgeEventTitle
30 Dec 1928BornToma
6 Apr 195829.3Ordained PriestPriest of Nouna, Burkina Faso
5 Jul 197344.5AppointedBishop of Nouna, Burkina Faso
25 Nov 197344.9Ordained BishopBishop of Nouna, Burkina Faso
14 Apr 200071.3AppointedBishop of Dédougou, Burkina Faso
4 Jun 200576.4RetiredBishop of Dédougou, Burkina Faso
25 Nov 201384.9DiedBishop Emeritus of Dédougou, Burkina Faso

MicroData Summary for Zéphyrin Toé:
Bishop Zéphyrin Toé (born , died ) Bishop Emeritus of Dédougou

  • a priest for 55.6 years
  • a bishop for 40.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 159, Deceased Cardinals (back)
  • d: CB, 25 Nov 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 25 Nov 2013