Catholic-Hierarchy DC

Bishop Marciano Tinajero y Estrada

Deceased

Bishop of Querétaro


Events

DateAgeEventTitle
1 Nov 1871BornApaseo el Alto
27 Dec 189625.2Ordained PriestPriest
2 Jun 193361.6AppointedBishop of Querétaro, México
24 Aug 193361.8Ordained BishopBishop of Querétaro, México
27 Oct 195786.0DiedBishop of Querétaro, México

MicroData Summary for Marciano Tinajero y Estrada:
Bishop Marciano Tinajero y Estrada (born , died ) Bishop of Querétaro

  • a priest for 60.8 years
  • a bishop for 24.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1933, Number 56

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013