Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Nersès Tayroyan

Deceased

Archbishop Emeritus of Baghdad (Armenian)

Titular Archbishop of Melitene degli Armeni


Events

DateAgeEventTitle
21 Mar 1895BornMardin
21 Dec 191924.8Ordained PriestPriest
3 May 194045.1AppointedArchbishop of Mardin (Armenian), Iraq
27 Oct 194045.6Ordained BishopArchbishop of Mardin (Armenian), Iraq
29 Jun 195459.3AppointedArchbishop of Baghdad (Armenian), Iraq
1 Oct 197277.5RetiredArchbishop of Baghdad (Armenian), Iraq
1 Oct 197277.5AppointedTitular Archbishop of Melitene degli Armeni
4 Aug 198691.4DiedArchbishop Emeritus of Baghdad (Armenian), Iraq

MicroData Summary for Nersès Tayroyan:
Archbishop Nersès Tayroyan (born , died ) Archbishop Emeritus of Baghdad

  • a priest for 66.6 years
  • a bishop for 45.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1940, Number 74

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013