Catholic-Hierarchy DC

Bishop Filippo Strofaldi

Deceased

Bishop Emeritus of Ischia


Events

DateAgeEventTitle
14 Aug 1940BornNapoli
19 Jul 196423.9Ordained PriestPriest
25 Nov 199757.3AppointedBishop of Ischia, Italy
6 Jan 199857.4Ordained BishopBishop of Ischia, Italy
14 Feb 199857.5InstalledBishop of Ischia, Italy
7 Jul 201271.9ResignedBishop of Ischia, Italy
24 Aug 201373.0DiedBishop Emeritus of Ischia, Italy

MicroData Summary for Filippo Strofaldi: VIAF:165247243
Bishop Filippo Strofaldi (born , died ) Bishop Emeritus of Ischia

  • a priest for 49.1 years
  • a bishop for 15.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 150, Number 13,184
  • r: Bollettino, 7 Jul 2012
  • d: CB, 24 Aug 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013