Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luigi Sposito

Deceased

Secretary Emeritus of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See

Titular Bishop of Capreae


Events

DateAgeEventTitle
8 Mar 1921BornSorrento, Italy
10 Jun 194524.2Ordained PriestPriest
18 Dec 199271.7AppointedTitular Bishop of Tagaria
18 Dec 199271.7AppointedSecretary of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See
6 Jan 199371.8Ordained BishopTitular Bishop of Tagaria
199775.8RetiredSecretary of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See
28 Feb 199876.9AppointedTitular Bishop of Capreae
11 Jun 200483.2DiedSecretary Emeritus of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See

MicroData Summary for Luigi Sposito:
Bishop Luigi Sposito (born , died ) Secretary Emeritus of Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See

  • a priest for 59.0 years
  • a bishop for 11.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 132, Number 11,944
  • c34: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015