Catholic-Hierarchy DC

Andrea Cardinal Santacroce

Deceased

Bishop of Viterbo e Tuscania

Cardinal-Priest of Santa Maria del Popolo


Events

DateAgeEventTitle
22 Nov 1655BornRoma
12 Dec 168934.0AppointedTitular Archbishop of Seleucia in Isauria
27 Feb 169034.2AppointedApostolic Nuncio to Poland
16 Apr 169034.4Ordained BishopTitular Archbishop of Seleucia in Isauria
16 Feb 169640.2AppointedApostolic Nuncio to Emperor
May 1696³40.4ResignedApostolic Nuncio to Poland
14 Nov 169943.9Elevated to Cardinal
Jan 1700³44.1ResignedApostolic Nuncio to Emperor
30 Mar 170044.3InstalledCardinal-Priest of Santa Maria del Popolo
24 Jan 170145.1AppointedArchbishop (Personal Title) of Viterbo e Tuscania, Italy
10 May 171256.4DiedBishop of Viterbo e Tuscania, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Andrea Santacroce (VIAF: 89065063)
Andrea Cardinal Santacroce (born , died ) Bishop of Viterbo e Tuscania

  • a bishop for 22.0 years
  • a cardinal for 12.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 14 Nov 1699
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 195, Number 15,854
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1690, Number 10
  • nunc: Les Nonciatures Apostoliques Permanentes (Karttunen), Page 259

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 15 Nov 2016