Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ferdinando Ruiz y Solózarno

Deceased

Archbishop of Yucatán


Events

DateAgeEventTitle
10 Oct 1904BornPátzcuaro
28 Mar 192823.5Ordained PriestPriest
22 Jan 194439.3AppointedArchbishop of Yucatán, México
16 Apr 194439.5Ordained BishopArchbishop of Yucatán, México
15 May 196964.6DiedArchbishop of Yucatán, México

MicroData Summary for Ferdinando Ruiz y Solózarno:
Archbishop Ferdinando Ruiz y Solózarno (born , died ) Archbishop of Yucatán

  • a priest for 41.1 years
  • a bishop for 25.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1944, Number 13

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013