Catholic-Hierarchy DC

Tommaso Cardinal Ruffo

Deceased

Archbishop Emeritus of Ferrara

Cardinal-Priest of San Lorenzo in Damaso

Cardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)


Events

DateAgeEventTitle
15 Sep 1663BornNaples
7 Apr 169834.5AppointedTitular Archbishop of Nicaea
13 Apr 169834.5Ordained BishopTitular Archbishop of Nicaea
17 May 170642.6Elevated to Cardinal
25 Jun 170642.7InstalledCardinal-Priest of San Lorenzo in Panisperna
29 Jan 170945.3AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere
10 May 171753.6AppointedArchbishop (Personal Title) of Ferrara, Italy
1 Jul 172662.7AppointedCardinal-Bishop of Palestrina
26 Apr 173874.6ResignedArchbishop of Ferrara, Italy
3 Sep 173874.9AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
20 Aug 174076.9AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Damaso
29 Aug 174076.9AppointedCardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)
16 Feb 175389.4DiedArchbishop Emeritus of Ferrara, Italy

MicroData Summary for Tommaso Ruffo:
Tommaso Cardinal Ruffo (born , died ) Archbishop Emeritus of Ferrara

  • a bishop for 54.8 years
  • a cardinal for 46.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 17 May 1706

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015