Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Angelo Porta, O.F.M. Cap. †

Deceased

Titular Bishop of Thermopylae


Events

DateAgeEventTitle
28 Dec 1767BornCuneno
24 Oct 179022.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
8 Jan 182153.0AppointedTitular Bishop of Thermopylae
25 Aug 183567.7DiedTitular Bishop of Thermopylae

MicroData Summary for Giovanni Angelo Porta:
Bishop Giovanni Angelo Porta O.F.M. Cap. (born , died ) Titular Bishop of Thermopylae

  • a priest for 44.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 366

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013