Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Picconi

Deceased

Bishop of Vigevano


Events

DateAgeEventTitle
27 Mar 1885BornVerona
18 Apr 190823.1Ordained PriestPriest of Novara, Italy
13 Jun 194661.2AppointedBishop of Vigevano, Italy
25 Jul 194661.3Ordained BishopBishop of Vigevano, Italy
21 Apr 195267.1DiedBishop of Vigevano, Italy

MicroData Summary for Antonio Picconi:
Bishop Antonio Picconi (born , died ) Bishop of Vigevano

  • a priest for 44.0 years
  • a bishop for 5.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1946, Number 63

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013