Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Pietro Martino Pellegrini

Deceased

Titular Bishop of Palaeopolis in Asia


Events

DateAgeEventTitle
11 Nov 1748BornCeneda
19 Dec 177224.1Ordained PriestPriest
3 Apr 178637.3AppointedTitular Bishop of Palaeopolis in Asia
18 Feb 183081.2DiedTitular Bishop of Palaeopolis in Asia

MicroData Summary for Giovanni Pietro Martino Pellegrini:
Bishop Giovanni Pietro Martino Pellegrini (born , died ) Titular Bishop of Palaeopolis in Asia

  • a priest for 57.1 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 325, and Page 451
  • b: CB, 2 Jul 2013
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 215, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015