Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Edoardo Pecoraio

Deceased

President Emeritus of the Roman Curia - Other

Titular Archbishop of Cumae


Events

DateAgeEventTitle
1 Sep 1910BornSant'Egidio alla Vibrata
26 Jul 193524.9Ordained PriestPriest
28 Dec 197161.3AppointedTitular Archbishop of Cumae
28 Dec 197161.3AppointedApostolic Nuncio to Malta
13 Feb 197261.4Ordained BishopTitular Archbishop of Cumae
197463.3AppointedOfficial of the Secretariat of State
197564.3AppointedPresident of the Roman Curia - Other
198473.3RetiredPresident of the Roman Curia - Other
9 Aug 198675.9DiedPrelate Emeritus of the Roman Curia - Other

MicroData Summary for Edoardo Pecoraio:
Archbishop Edoardo Pecoraio (born , died ) President Emeritus of Roman Curia - Other

  • a priest for 51.0 years
  • a bishop for 14.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013