Catholic-Hierarchy DC

Bishop János Pauer

Deceased

Bishop of Székesfehérvár (Albareale), Hungary


Events

DateAgeEventTitle
1 Aug 1814Born
19 Aug 183824.0Ordained PriestPriest of Székesfehérvár (Albareale), Hungary
6 May 187257.7AppointedAuxiliary Bishop of Székesfehérvár (Albareale), Hungary
6 May 187257.7AppointedTitular Bishop of Olympus (Olimpus)
29 Jun 187257.9Ordained BishopTitular Bishop of Olympus (Olimpus)
25 Dec 187864.3SelectedBishop of Székesfehérvár (Albareale), Hungary
28 Feb 187964.5ConfirmedBishop of Székesfehérvár (Albareale), Hungary
15 May 188974.7DiedBishop of Székesfehérvár (Albareale), Hungary

MicroData Summary for János Pauer (VIAF: 100205767)
Bishop János Pauer (born , died ) Bishop of Székesfehérvár (Albareale)

EventPlace
Birth PlaceRáczkeve, Diocese of Székesfehérvár (Albareale)
Ordained BishopEsztergom, Archdiocese of Esztergom

  • a priest for 50.7 years
  • a bishop for 16.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 85, and Page 425
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1872, Number 77

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 26 Jul 2017