Catholic-Hierarchy DC

Niccol˛ Cardinal Oddi, S.J. †

Deceased

Archbishop of Ravenna

Cardinal-Priest of Santa Maria in Ara Coeli

Member of Society of Jesus


Events

DateAgeEventTitle
26 Sep 1715BornPerugia
30 Dec 175338.2Ordained DeaconDeacon
1 Jan 175438.2Ordained PriestPriest
14 Jan 175438.3AppointedTitular Archbishop of Traianopolis in Rhodope
20 Jan 175438.3Ordained BishopTitular Archbishop of Traianopolis in Rhodope
12 Apr 175438.5AppointedApostolic Nuncio to Germany
21 Dec 175944.2AppointedApostolic Nuncio to Switzerland
Apr 1760³44.5ResignedApostolic Nuncio to Germany
Jan 1764³48.2ResignedApostolic Nuncio to Switzerland
20 Feb 176448.4AppointedArchbishop of Ravenna, Italy
26 Sep 176651.0Elevated to Cardinal
1 Dec 176651.1InstalledCardinal-Priest of Santa Maria in Ara Coeli
1767²51.2ProfessedMember of Society of Jesus
25 May 176751.6DiedArchbishop of Ravenna, Italy

Note(s): ² Month Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Niccol˛ Oddi (VIAF: 89088833)
Niccol˛ Cardinal Oddi S.J. (born , died ) Archbishop of Ravenna

  • a priest for 13.3 years
  • a bishop for 13.3 years
  • a cardinal for .6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 26 Sep 1766
  • c34: CB, 14 May 2013
  • b/c2+: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1754, Number 1
  • nunc: Les Nonciatures Apostoliques Permanentes (Karttunen), Page 253

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 14 Nov 2016