Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Denis T. O’Connor, C.S.B. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Toronto, Ontario

Titular Archbishop of Laodicea in Syria


Events

DateAgeEventTitle
28 Mar 1841BornPickering
24 Jun 186019.2ProfessedMember of Congregation of St. Basil
8 Dec 186322.7Ordained PriestPriest of Congregation of St. Basil
18 Jul 189049.3AppointedBishop of London, Ontario, Canada
19 Oct 189049.6Ordained BishopBishop of London, Ontario, Canada
7 Jan 189957.8AppointedArchbishop of Toronto, Ontario, Canada
3 May 189958.1InstalledArchbishop of Toronto, Ontario, Canada
4 May 190867.1ResignedArchbishop of Toronto, Ontario, Canada
4 May 190867.1AppointedTitular Archbishop of Laodicea in Syria
30 Jun 191170.3DiedArchbishop Emeritus of Toronto, Ontario, Canada

MicroData Summary for Denis T. O’Connor:
Archbishop Denis T. O’Connor C.S.B. (born , died ) Archbishop Emeritus of Toronto

  • a priest for 47.6 years
  • a bishop for 20.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 348, and Page 559

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013