Catholic-Hierarchy DC

Bishop Costanzo Micci

Deceased

Bishop of Fano

Bishop of Cagli e Pergola

Bishop of Fossombrone


Events

DateAgeEventTitle
30 May 1918BornSan Michele de Fiume
22 Feb 194122.7Ordained PriestPriest of Fano, Italy
21 Apr 195940.9AppointedAuxiliary Bishop of Larino, Italy
21 Apr 195940.9AppointedTitular Bishop of Hadriania
7 Jun 195941.0Ordained BishopTitular Bishop of Hadriania
11 Nov 196042.4AppointedBishop of Larino, Italy
15 Aug 196648.2AppointedApostolic Administrator of Fano, Italy
15 Aug 196648.2AppointedTitular Bishop of Maiuca
1 Jun 197355.0AppointedBishop of Fano, Italy
1 Jun 197355.0AppointedBishop of Fossombrone, Italy
15 Jan 197758.6AppointedBishop of Cagli e Pergola, Italy
4 Sep 198567.3DiedBishop of Fano, Italy

MicroData Summary for Costanzo Micci:
Bishop Costanzo Micci (born , died ) Bishop of Fano

  • a priest for 44.5 years
  • a bishop for 26.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1959, Number 50
  • ab/auxb/l229: Annuario Pontificio, Year 1960, Page 545

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013