Catholic-Hierarchy DC

Bishop Teofilo Massucci, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Syros (e Milos)

Titular Bishop of Cydonia (Agia, Canea)


Events

DateAgeEventTitle
15 Sep 1819BornCastignano
1835¹15.3ProfessedMember of Order of Friars Minor
1842¹22.3Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
1 Oct 188061.0AppointedBishop of Syros (e Milos), Greece
21 Nov 188061.2Ordained BishopBishop of Syros (e Milos), Greece
18 Feb 1895³75.4ResignedBishop of Syros (e Milos), Greece
24 Aug 189676.9AppointedTitular Bishop of Cydonia (Agia, Canea)
10 May 190080.7DiedBishop Emeritus of Syros (e Milos), Greece

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Teofilo Massucci:
Bishop Teofilo Massucci O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Syros (e Milos)

  • a priest for 58.4 years
  • a bishop for 19.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 82, and Page 532

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013